ARTVİN BORÇKA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemizde çeşitli eğitim kurumlarımızın açılışı ve temel atma törenleri gerçekleştirildi.

      Borçka’lı hayırsever Fehmi ve Halil BAKIR kardeşler tarafından "Eğitime Yüzde Yüz Destek Kampanyası" kapsamında Merhum Osman BAKIR´ın anısına yaptırılan 14 derslikli Osman Bakır Anadolu İmam Hatip Lisesi” ve .....  
İlçemizde çeşitli eğitim kurumlarımızın açılışı ve temel atma törenleri gerçekleştirildi.

       Sosyal Yardımlaşma ve Davanışma Vakfı tarafından yaptırılan 200 öğrenci kapasiteli “Şehit Savaş  Gedik Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrenci Yurdu” açılış töreni ile  Bakanlığımızca yaptırılacak olan “Borçka Anadolu Lisesi ve 200 Kişilik Öğrenci Yurdu” temel atma töreni  17.10.2014 tarihinde ilçemizde düzenlendi.

 

       İlçe girişindeki Sanayi Sitesi mevkiinde yaklaşık 4 bin metre karelik alanda kurulan 14 derslikli Osman Bakır Anadolu Lisesi hizmet binasının  açılışına, Artvin Valisi Kemal CİRİT, Artvin Milletvekili İsrafil KIŞLA, Borçka Kaymakamı Şakir Öner ÖZTÜRK , Borçka Belediye Başkanı Aslan ATAN,  İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa YANMAZ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram BAKIR,  okulun yapımını üstlenen hayırsever Fehmi ve Halil BAKIR kardeşler ile bazı daire amirleri, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

        Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, halkoyunları ekibinin gösterisi ile devam etti.

      Törende bir konuşma yapan Artvin Valisi Sayın Kemal CİRİT, eğitim için yapılan hizmetlere bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, eğitime verdikleri katkıdan dolayı hayırsever kardeşleri tebrik etti.         

      Borçka’da iş adamlarının hizmet yarışında meşhur olduğunu vurgulayan Vali Kemal Cirit, bir yıl önce burada yine aynı arkadaşlarla temel atma törenini yaptıklarını ve hayırsever kardeşlerin işi sıkı takip ederek bir yıl gibi kısa bir sürede okulun tamamlanmasından dolayı hayırsever kardeşleri kutladı.

        Bakır kardeşler gibi bugün Artvin’imizin birçok iş adamının Artvin’e hizmet ettiğini ifade eden Vali Kemal Cirit, “Borçka’da Bakır kardeşlerin yanında İsmet Acar gibi bir değerimiz var ve oda eğitim konusunda oldukça duyarlı. Birçok yerde bizlere yardımda bulunuyor.”  dedi.

         Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ise, “Bugün Borçka için farklı bir gün. Eğitim bayramı desek bile yeri var. Bir imam-hatip lisesi açılıyor, bir öğrenci yurdu açılıyor ve bir Anadolu lisesinin temeli ile yine 200 kişilik bir öğrenci yurdunun temeli atılıyor. Bu yüzden bugün eğitim için müstesna bir gün Borçka için. Borçka’ya hayırlı olsun.” dedi. Hem kamu hem özel sektör sahiplerinin el ele vererek Artvin’in sorunlarını bir bir çözeceğini söyleyen Kışla,  “Birçok yerde eğitim, sağlık her alanda yatırımlar devam ediyor. Bugünde bunun güzel bir örneğini burada yaşıyoruz." diye konuştu.

              İl Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Yanmaz konuşmasında: “İnsanlığın maddi ve manevi olarak ilerlemesini sağlayan en önemli unsur hiç şüphesiz eğitimdir. Eğitim, büyük bir hazine ve karanlığı aydınlatan bir ışıktır. Güçlü toplumlar da, eğitim, bilim ve sanat alanlarında gelişmiş toplumlardır. Kişi daha doğruyu ve yanlışı eğitim sayesinde öğrenir bu sayede eksiklerini düzelterek daha başarılı olma yolunda ilerler. Eğitime her toplumda büyük önem verilmektedir. Gelecek, iyi eğitim veren toplumların olacaktır. İyi bir eğitim ise ancak iyi eğitim kurumlarında mümkündür. Medeniyetler tarihe inşa ettikleri eğitim yuvalarıyla damgalarını vurmuşlar ve bu faaliyet alanlarıyla kendilerine övünç kaynakları yaratmışlardır. Bizler de bugün burada açılışını yapacağımız ve temelini atacağımız okullar ile bu sürece katkıda bulunacağız.

             Konuşmaların ardından Vali Kemal Cirit, eğitime katkılarından dolayı hayırsever Bakır kardeşlere plaket takdim etti.

Ardından Vali Kemal Cirit, Milletvekili Kışla ve hayırsever Bakır kardeşler birlikte okulun açılış kurdelesini keserek hizmete açtı. Daha sonra Vali Kemal Cirit ve beraberindekiler bir süre okulda incelemelerde bulunarak öğrencilere kitap hediye ettikten sonra, beraberindeki Milletvekili Kışla ile birlikte Sanayi Sitesi yanındaki arazi üzerinde yaptırılacak olan 16 derslikli Borçka Anadolu Lisesi ile 200 öğrenci kapasiteli yurt binasının temelini attı.

         Buradaki törenin ardından Vali Kemal Cirit ile beraberindekiler yapımı tamamlanan 200 öğrenci kapasiteli Şehit Savaş Gedik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yurdunun açılışını yaptı.

 

 

Gündoğdu Mahallesi Hükumet Caddesi 08400 BORÇKA - 04664151042

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.