ARTVİN BORÇKA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BORÇKA ANADOLU LİSESİ'NDEN E TWİNİNG PROJESİ KAPSAMINDA "BİR NEFES SIHHAT GİBİ" ETKİNLİĞİ

BORÇKA ANADOLU LİSESİ'NDEN E TWİNİNG PROJESİ KAPSAMINDA

       

             İlçemiz Borçka Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni  Fatma Nur Nergiz'in kurucu ortak olarak yürüttüğü "BİR NEFES SIHHAT GİBİ" adlı e-twinning projesi logo tasarımı ve şiir seslendirme aşaması olarak iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Projede görev olan Devran S...  ve İdil Ahsen G...adındaki öğrencilerimiz web 2.0 araçlarını kullanarak proje logosu ve afişi tasarlamışlardır.

Türkiye'nin faklı bölge ve illerinde bulunan 8 ortak okul ve 24 öğrenci ile gerçekleştirilen projede Devran S...'ın tasarladığı logo dijital ortamda oylamaya katılarak birinci seçilmiş ve projenin logosu olmaya hak kazanmıştır.

"BİR NEFES SIHHAT GİBİ" adlı projenin daha sonraki basamağında Covid-19 salgını ile mücadele edilen bu zorlu süreçte toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı oluşturmak için edebiyat ve şiirin toplumu etkileme gücünden faydalanılmaya çalışılmıştır. Öncelikle projeye katılacak öğrenciler; covid-19 hastalığından korunmak için maske, hijyen, sosyal mesafe kuralını vurgulayacak ve sağlık çalışanlarına destek olacak ortak bir şiir yazmışlardır.. Yazılan ortak şiir, öğrenciler tarafından seslendirilerek bir kısa video ve fanzin hazırlanmıştır. Ortak şiir için hazırlanan video ve fanzin, halkı covid-19 virüsüne karşı bilinçlendiren eğitici ve sanatsal bir nitelikte hazırlanmıştır. 

             İlçemiz Borçka Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Fatma Nur Nergiz'in yürütücülüğünde gerçekleşen ve okul öğrencilerinden İdil Ahsen G. ve Devran S.'nin görev aldığı   "Bir Nefes Sıhhat Gibi" adlı projede Türkiye'nin farklı illerinden 8 okul ve öğrencileri ortak bir şiir yazıp seslendirerek bir video hazırladılar. Şiir  videosunun amacı sağlık çalışanlarına destek olmak; maske, mesafe, hijyen kurallarını vurgulamak ve toplumda salgın hastalığa karşı farkındalık oluşturmak.

 

             Ayrıca projenin sonunda ortaya çıkan ortak şiir, dijital bir fanzin haline getirilerek sosyal medaya hesaplarından izleyicilerin ilgisine sunulmuştur.

            "Bir Nefes Sıhhat Gibi" Projesi Ortak Şiiri ve Fanzini İçin Lütfen Tıklayınız.

Gündoğdu Mahallesi Hükumet Caddesi 08400 BORÇKA - 04664151042

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.