ARTVİN BORÇKA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BU EKİP "PIRLS 2021 OKUMA BECERİLERİNDE GELİŞTİRME ARAŞTIRMASI'NDA TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDİYOR"

BU EKİP

 

PIRLS Nedir?

 

Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması (PIRLS), Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) tarafından üye ve diğer katılımcı ülkelerde beş yıllık dönemler halinde 4. sınıf öğrencilerine uygulanan bir tarama araştırmasıdır.

 

Amacı Nedir?

 

PIRLS araştırması, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin farklı metin türlerine göre okuduğunu anlama becerilerini ve okuma alışkanlıklarını ortaya koymayı hedeflemektedir. PIRLS araştırmasında, öğrencilerin okuma becerilerini belirlemek için bilişsel testler ile öğrencilerin bu becerilerini etkileyen faktörleri belirleyebilmek amacıyla okul, öğretmen, öğrenci ve veli anketleri uygulanmaktadır. Ülkemiz PIRLS araştırmasına sadece 2001 yılında katılmıştır. 2021 yılında beşinci döngüsü yapılacak olan PIRLS 2021 araştırmasına ülkemiz 20 yıl aradan sonra tekrar katılacaktır.

 

Hangi Alanda Uygulanmaktadır?

 

PIRLS araştırması, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin farklı metin türlerine göre okuduğunu anlama becerilerini ölçmeyi hedeflediği için okuma becerileri alanında yapılmaktadır. Öğrencilerin okuma becerilerini ölçmek için farklı metin türleri kullanılmaktadır. Bu metin türleri; hikâye, masal gibi edebî metinler ya da bilimsel ve çevresel olaylar vb. ilgili öğrencilerin bilgi elde etmesini ve bilgiyi kullanmasını gerektiren görsellerle zengileştirilmiş metinler olabilir. Öğrencilerden metinleri okuyarak bu metinlerle ilgili çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulara cevap vermeleri beklenmektedir.

 

İlçemiz Atatürk İlkokulu da Türkiye'yi PIRLS'de temsil hakkı kazanmıştır. Öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dileriz.

 

26-04-202126-04-202126-04-202126-04-202126-04-2021

Gündoğdu Mahallesi Hükumet Caddesi 08400 BORÇKA - 04664151042

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.