ARTVİN BORÇKA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) Öğretmen ve Öğrencilerimize hizmeti artan ivme ile devam ediyor.

3 yıl gibi kısa bir sürede dünyanın en büyük içerik portalı noktasına gelen EBA ( Eğitim Bilişim Ağı )  zaman içerisinde ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak üzere 8 Eylül 2015 tarihi itibariyle EBA v2 test yayınının başlamıştır.  
Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) Öğretmen ve Öğrencilerimize hizmeti artan ivme ile devam ediyor.

             EBA v2   temelde üç ayak üzerine inşa edilmiş olup;

EBA Ders: öğretmen ve öğrencilerin e-içeriklere ulaşabildiği, kullanıcı adı ve şifre ile erişim yapılabilen, öğretim yönetim sistemi,

EBA Paylaşım: öğretmenlerin ve okul, ilçe, il idarelerinin yaptıkları çalışmaları tanıtabilecekleri, ‘ben de varım’ diyebilecekleri haber, video, ses, görsel paylaşım alanı,

EBA Portal: Yenilik ve Eğitim Teknolijileri Genel Müdürlüğü´nün "protokol yaparak sisteme entegre ettiği özel sektör ve kamu eğitim portallarının olduğu bölüm.

 

             Yeni EBA’nın sağladığı yenilikler

 • Yeni EBA’nın sunduğu yenilikler sayesinde, öğrenim yönetim sistemi (LMS) kurulmuştur. Bu sistem öğretmen ve öğrencileri tanıyan, onlara geri dönüşler yapan ve önerilerde bulunan bir sistemdir. Bu amaçla ;
 • Zengin, etkileşimli içerikler hazırlanmıştır
 • Elektronik ders içerikleri anlamayı kolaylaştıran, pekiştiren ve öğrenmeyi sağlayan niteliklere sahip; etkileşim düzey yüksek halde sunulmaktadır.
 • Öğretmen – öğrenci etkileşimi sağlanmıştır.
 • Bu özellik sayesinde öğretmen ve öğrenciler sistem üzerinden etkileşim içinde olabilecek; öğretmenler, öğrencilerine ödev, soru ve ders içerikleri gönderebilecek.
 • Okul içi ve dışı paylaşım, ödev atama sistemi oluşturulmuştur.
 • Öğretmenler, hazırladıkları içerikleri okul içinde ve dışında paylaşıma açabilecek; ders dışında ve okul saatleri dışında öğrencilerine ödev atayabilecekler.
 • Raporlama sistemi kurularak karar vericilere destek sağlanmıştır.
 • Öğrencilerin sistem içindeki hareketlerine göre raporlama yapılabilecek, öğrencilere geri dönüşlerde bulunulabilecek. Ayrıca okul, millî eğitim müdürlükleri ve Millî Eğitim Bakanlığına da raporlama imkanı tanınıyor.
 • “Kazanımlarla eşleştirilmiş çok sayıda soru sisteme yüklendi. Öğretmenlerimiz de yine sistem üzerinden soru ve sınav hazırlayabilecekler.
 • Tüm içerikler ve sorular alt kazanımlarla ilişkilendirilmiştir.
 • Etkin eğitsel arama motoru geliştirilmiştir.
 • Sadece eğitsel amaçlı aramalar yapan, sınıf veya derse göre aramalar yapıp sonuçlar getiren arama motoru da Yeni EBA ile sunulmaktadır.
 • Öğrenciye özel içeriklerin atanabileceği ‘bireyselleştirilmiş öğrenim yönetim sistemi’ geliştirilmiştir.
 • Kişiye özel dosya saklama ve paylaşım alanı oluşturulmuştur.
 • Engellilere yönelik içerikler geliştirildi, sesli kitap okuma cihazları dağıtılmıştır.
 • İçerik standartları belirlenerek, sürdürülebilirliği sağlamak için içerik ekosistemi oluşturulmuştur.

 

 

Etkileşimli Sınıf Yönetimi sayesinde kontrol öğretmende olacak

 

Etkileşimli Sınıf Yönetimi’nin derste öğretmen ve öğrencilerin etkileşimine; etkileşimli tahta ve tablet ile ders işlemelerine imkân sağlayan bir sınıf yönetim yazılımı olup, ESY sayesinde öğretmenin, öğrencilerle ders süresince etkileşim hâlinde olacaklardır.

Öğretmen bu etkileşim sırasında tabletleri yönetir. Sistemin kontrol mekanizması, öğretmene, öğrencilerin dikkatini dağıtacak uygulamaları kısıtlayabilme imkânı tanır.

ESY ile tabletler arası görüntü paylaşımı ve sınıf içinde anlık oylamalar yapılabilir.

Bu yazılım sayesinde öğrenciler, öğretmen rehberliğinde, bireysel çalışmalar ve grup çalışmaları gerçekleştirebilir, özgün projeler ortaya koyabilirler.

ESY’nin sınıf yönetimi özellikleri sayesinde sınıf içi etkileşimin üst düzeyde tutulması, öğrenci öğretmen iletişiminin artırılması amaçlanmıştır. Ayrıca ders yönetimi özellikleri sayesinde de ders süresinin önemli bölümünü kapsayan sınıf yönetim süreçleri kısa zamanda gerçekleşebilmektedir.

Borçka İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak okullarımızda görev yapan  öğretmenlerimize ve eğitim gören öğrencilerimizin kullanıcı şifrelerini temin ederek Eğitim Bilişim Ağının daha etkin kullanımını sağlamak üzere gerekli tedbirler zamanında alınacaktır.

Öğretmen ve öğrencilerimize yararlı olmasını diliyoruz.

Gündoğdu Mahallesi Hükumet Caddesi 08400 BORÇKA - 04664151042

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.